Њујорк под вода, најмалку 46 мртви (ВИДЕО)

Објавено на 3 септември, 2021 во 11:15

„Смртта е пред нас“, рече Амрита од Њујорк на прашањето на Си -Ен -Ен за поплавите што го погодија овој град. Најмалку 46 лица го загубија животот, а вонредната состојба се уште е во сила.

Остатоците од ураганот Ида, кој ја опустоши Луизијана, пристигнаа во Њујорк и зад себе оставија голема штета и изгубени човечки жртви.

Според последните податоци, најмалку 46 лица загинале, додека бројот на повредени се уште не е познат.

Градоначалникот Бил Де Бласио вчера прогласи вонредна состојба и ги предупреди граѓаните дека надвор демне голема опасност.

„Ова е најголемиот повик за будење што можевме да го добиеме. Се наоѓаме во нов свет и мора да бидеме подготвени за сите предизвици“, рече Де Бласио, кој смета дека бурите и временските непогоди стануваат се почести и дека земјата мора да биде многу подобро подготвена за итни случаи.

Белата куќа објави дека претседателот Џозеф Бајден одобрува прогласување вонредна состојба во Њујорк и Њу Џерси, која беше најтешко погодена од поплавите.

Уништени се голем број куќи и станови во предградието на Њујорк, а вчера беа пронајдени бројни безживотни тела во станови кои беа целосно потопени. Службите за итни случаи примаат многу повици, но некои локации се невозможни да се постигнат поради временските услови.

Улиците во Њујорк се целосно поплавени, водата вчера го запре метрото, а луѓето беа предупредени да останат во своите домови.

Над 20 милиони луѓе се уште се во опасност, бидејќи се појавуваат посилни порои што носат се пред себе. Спасувачките служби вчера пронајдоа безживотно тело на двегодишно момче, додека петчлено семејство почина во Њу Џерси.

Жителката на Квинс, Амрита Багвандин, за Си -Ен -Ен изјави дека сите се плашат за својот живот, но се соочуваат со предизвикот што климата им го поставила.

„Ние сме таму каде што сме и мора да започнеме со санирање на штетата. Мораме да научиме како да го надминеме ова и да продолжиме понатаму, бидејќи она што го гледате, целата оваа ситуација, е многу неизвесна. Смртта е пред нас “, рече исплашената Амрита.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.