НУК: Новите протоколи за организирање на свадби се нелогични

Објавено на 3 јуни, 2021 во 10:20

Новите промени во протоколи за работа на угостителските објекти на комисијата за заразни болести усвоени од страна на владата се толку контрадикторни сами на себе , велат од Независната угостителска комора.

– Јасно и јавно кажавме и повторно напоменуваме дека свадби, прослави и веселби имало и ќе има во сите угостителски објекти кои се регистрирани за вршење на угостителска дејност и кои работат согласно шифрите на дејност 56 – Дејности за подготовка на оброци и служење на храна регистрирани согласно Законот за угостителска дејност во Централниот регистар на РСМ. Во ниеден закон, уредба или правилник не постои ново создадениот термин – Ресторани за свадби со кои се ограничувало или се ограничува организирање на свадби, прослави и веселби исклучиво под определени услови во одредени угостителски објекти. Свадби, прослави и веселби меѓу кои спаѓаат и крштевки, родендени, веридби, матурски, дипломски, разни годишнини не се организирале ниту ќе се организираат само во овие т.н. Ресторани за свадби, туку се организирале и ќе се организираат во сите угостителски објекти, велат од НУК.

Според НУК, со новите протоколи е направена неправда и кон музичката индустрија.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.