Ова е првата земја во Европа што воведе задолжителни ковид-сертификати за сите работници

Објавено на 14 октомври, 2021 во 10:38

Во Италија, ковид-сертификатите ќе бидат задолжителни за сите работници од петок, што е мерка што ги тера некои политичари, синдикати и бизнисмени да се плашат дека ќе предизвика повеќе проблеми отколку што ќе поттикне за вакцинација.

Италијанската влада ја донесе одлуката кон средината на септември, со стапување во сила на 15 октомври. Сите работници треба да покажат или доказ за вакцинација, негативен тест или потврда дека прелажале корона.

Во Италија, повеќе од 80 проценти од возрасната популација е вакцинирана. Меѓутоа, околу 18 проценти од вработените во приватниот и осум проценти во јавниот сектор немаат ковид-сертификат, покажува внатрешниот владин документ до кој имаше пристап Ројтерс.

Работниците бидат суспендирани од работа без плата и ќе се соочат со казна до 1.500 евра доколку се обидат да работат и покрај воведената мерка.

Употребата на ковид-картички, која, според истражувањата, има поддршка од повеќето Италијанци, предизвика жестоки протести, а работниците кои одбиваат да се вакцинираат, заканувајќи се дека ќе го блокираат пристаништето во Трст, исто така се противат.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.