Пораст на бројките, 74 новозаразени и двајца починати од ковид-19

Објавено на 30 јули, 2021 во 14:03

Во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство.

-Регистрирани се две починати лица од еден од Скопје и еден од Кичево , двајцата пациенти се од возрасната група 60+. Исто така, регистрирани сe 17 оздравени пациенти, додаваат од МЗ.

Досега во земјата се направени вкупно 971.395 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.299 бројката на оздравени пациенти е 150.350, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 456.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.