Словенија ѝ испорачува 28 тенкови од типот M55S на Украина

Објавено на 20 септември, 2022 во 15:20

Словенија по договорот со Германија ќе ѝ испорача на Украина 28 тенкови од типот M55S.

Испораката е дел од договорот со Германија за размена на воена помош за Украина.

Според соопштението на Кабинетот на словенечкиот премиер, Словенија од Германија ќе добие 35 воени товарни возила и пет тенкови.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.