Србите се тестираат во Македонија поради поевтиниот ПЦР-тест

Објавено на 27 мај, 2021 во 10:05

Поради поевтиниот ПЦР-тест во Северна Македонија, многу српски туристи кои патуваат во Грција претпочитаат да бидат тестирани кај соседите, пишуваат српските медиуми.

ПЦР-тестот во лабораториите во С. Македонија чини 35 евра, цели семејства имаат попуст, додека ВИП-тестот мора да се плати 70 евра, но резултатот пристигнува за помалку од еден час, пишува српска „Политика“.

Тестирањето во Србија чини 9000 динари по лице, што е голем трошок за семејство во кое, на пример, никој не е вакциниран.

Затоа, деновиве социјалните мрежи се преплавени со реклами за сместување и поевтино тестирање во соседната земја, каде веќе е развиен сериозен медицински туризам.

Акредитираните лаборатории се натпреваруваат за да понудат подобра цена за PCR-тестовите, а многу патници кои веќе заминале на одмор во Грција испраќаат проверени карактери и тест-цени што сигурно ќе ги прифатат на граничните премини.

Според „Политика“, Србите се тестираат и во Бугарија, каде ПЦР-тестот чини 40 евра.

Тамара Ранчиќ од Здружението „Грција од прва рака“ за Политика вели дека Грците „не прават проблем за тоа каде биле тестирани патниците“.

„Важно е тестот да важи во рок од 72 часа, што значи дека не мора да се прави во матичната земја. Ова е големо олеснување“, изјавила Ранчиќ.

Инаку, Националното здружение на туристички агенции „Јута“ испрати иницијатива до српскиот Кризниот штаб пред два дена да ја намали цената на ПЦР-тестовите во Србија токму од овие причини. Како што вели Александар Сеничиќ, директорот на „Јута“, за Политика, тие исто така барале да се обезбеди бесплатно тестирање за деца чии родители се вакцинирани.

„Имаме уште еден проблем, а тоа е обврска за нашите граѓани кои се враќаат, на пример, од Турција, Египет или Тунис, а за враќање, а исто така вршат ПЦР-тест. Побаравме да се прифати и антигенскиот тест во тој случај, бидејќи тоа ни го овозможија и други земји, па зошто да не им дозволиме и на нашите граѓани“, заклучува Сениќиќ.

Извор: Локално

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.