Каналот на Трамп на Јутјуб ќе биде дозволен штом се намали ризикот од насилство

Објавено на 5 март, 2021 во 09:08

dona 2

05.03.2021

Јутјуб каналот на Доналд Трамп, што беше суспендиран на 12 јануари, ќе биде повторно дозволен кога ќе биде намален ризикот од насилство, изјави синоќа шефицата на видео сервисот на Гугл, Сузан Војчицки.

Поранешниот американски претседател Трамп беше отстранет од интернет платформите по нападот врз Конгресот на 6 јануари од неговите приврзаници.

Трамп има доживотна забрана од Твитер, а Фејсбук го укина неговиот профил на неодредено време.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.