СЗО: Короната е далеку од завршена, но со мерките може да се контролира

Објавено на 13 април, 2021 во 09:14

covid 19

13.04.2021

Збунетоста и самодовербата во справувањето со короната покажуваат дека пандемијата е далеку од завршена, но дека докажаните мерки за јавно здравје можат да се контролираат во рок од неколку месеци, изјавил денес генералниот директор на Светската здравствена организација , Тедрос Аданом Гебрејесус.

„Ние исто така сакаме да се отворат општествата и економиите и да продолжат патувањата и трговијата, но во моментов единиците за интензивна нега во многу земји се преоптоварени и луѓето умираат – и тоа е сосема можно да се избегне“, предупредил Гебрејесус, пренесува Радио Слободна Европа.

Тој додал дека пред нас е долг пат до крајот на пандемијата, но и дека има бројни причини за оптимизам.

„Падот на бројот на заразени и мртви во првите два месеци од оваа година покажува дека овој вирус и неговите соеви можат да бидат запрени“, вели шефот на СЗО.

Тој истакнал дека на пренесувањето на вирусот помага „збунетоста, самодовербата и недоследноста во спроведувањето на мерките за јавно здравје.

Во некои земји, нагласил тој, и покрај континуираното ширење на инфекцијата, рестораните и клубовите се полни, а пазарите се отворени и зафатени, а само поединци ги почитуваат мерките на претпазливост.

Гебрејесус додал дека многу луѓе се чини дека мислат дека ако се релативно млади, не е важно дали ќе се заразат со вирусот, што е целосно погрешно размислување.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.