Временска прогноза: Од утре, прашина и песок од Сахара во Македонија

Објавено на 16 септември, 2021 во 11:32

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 15, а максималната ќе достигне од 28 до 36 степени, велат од УХМР.

В текот на викендот ќе има појава на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер и на места температурите ќе бидат пониски за неколку степени.

-Поради изразеното југозападно воздушно струење, од утре во нашата држава ќе се врши транспорт на прашина и песок од Сахара, со што атмосферата ќе биде заматена, а времето ќе биде спарно и мачно, информира метеопрогнозерот Славчо Попоски.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.