Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

На 21-ви мај оваа година истекува седумгодишниот мандат на гувернерот на Народната банка, Димитар Богов.

Богов беше избран за гувернер на Народната банка на Република Македонија во март 2011 година, а на функцијата стапи на 21 мај 2011 година, од кога и започна неговиот мандат. Тој е четвртиот гувернер на Народната банка кој ја извршувал оваа функција заедно со Борко Станоевски, Љубе Трпески и Петар Гошев.

Според законот, Претседателот на државата го предлага, а во Собранието на седница го гласаат со просто мнозинство.

Засега, од Кабинетот на претседателот сеуште нема предлог кој ќе го наследи досегашниот гувернер и велат дека постапката за избор ќе се спроведе согласно досегашната пракса во изминативе години.

 

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.