skopje fin

Со проекција на филмот „Тајната на дрвјата” од Лик Жаке, амбасадите на Франција и на Германија вечер во Скопје ќе потсетат на Елисејскиот договор, склучен пред 57 години на 22 јануари 1963 година помеѓу претседателот Шарл Де Гол и канцеларот Конрад Аденауер.

JO fin

Работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска очекува поддршка од сите пратеници, но сепак напоменува дека носењето на законот зависи од вистинската волја на опозициската партија да ги стави интересите за евроинтеграција, пред оние на некои партиски членови.

lugje fin

Демократијата во Македонија според најновиот Индекс на демократија за 2019 година на неделникот „Економист” се подобрила за едно место и сега се наоѓа на 77. место со 5,97 поени, веднаш после Сингапур. Скалата е од нула до 10.

studentskidom fin

Просечната оцена за генералниот живот во студентските домови, на скала од еден до 5 е 2,93. Лошите услови за живот во студентските домови, недостатокот на средства и простории за учење и недостатокот на спортски и културни активности се издвојуваат како главни полиња од интерес за студентите-станари. Ова го истакна Мартина Илиевска од тимот на истражувачите на вчерашната презентација на двете истражувања за студентскиот стандард „Како се трошат средствата на Државниот студентски дом – Скопје“ и „Перцепции за корупција на станарите во ДСД – Крпен студентски живот“, која се однесува на периодот од 2015 до 2018 година и од резултати од теренско анкетирање од 300 студенти – станари.

sonce zimaВремето денеска, според УХМР, ќе биде сончево, на места со зголемена облачност и ќе дува засилен северен ветер, особено во источните делови.

MON fin

Почитувајќи ја автономијата на високо образовните установи и слободата во работењето и управувањето, Министерството за образование и наука не смее, не дало и нема да даде насока како вработените на високо образовните установи синдикално да се организираат, соопшти МОН попладнево откако вчера и денеска Независниот академски синдикат (НАкС) и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) реагираа на повикот од ректорите, а на барање од МОН, да се основа Синдикат на вработените во високото образование кој ќе потпише колективен договор со што ќе се овозможи академскиот кадар да го добие најавеното зголемување на платите за 10 отсто од јануари.

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Најново

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.