Уставен суд ја отфрли иницијативата за одложено распуштање на Парламентот

Објавено на 18 февруари, 2016 во 13:30

Уставниот суд ја отфрли иницијативата на пратеникот Павле Трајанов за одложено распуштање на Парламентот и се прогласи ненадлежен да одлучува за распуштањето на Парламентот.

Според судијката Наташа Габер, ваквата одлука на Собранието е преседан. Таа објасни дека при предвремени избори рокот за избори е 60 дена а со одложената примена од 24 февруари, кој годинава е престапен месец, до изборите на 24 април има 61 ден.

Според Габер, тоа значи дека изборите се нелегитимни.

Извор: Плусинфо.мк

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.