Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

cetvrtokKovid 19

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 58
-Куманово 5
-Дебар 2
-Штип 5
-Прилеп 4
-Тетово 5
-Струга 6
-Велес 1
-Битола 5
-Охрид 3
-Кавадарци 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 6
-Струмица 14
-Кочани 18
-Пробиштип 1
-Берово 4
-Валандово 4
-Делчево 3
-Свети Николе 3
-Кичево 2

Починати се 2 лица, пациент од Охрид (77г) и пациент од Радовиш (62г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти од:

-Скопје 32
-Куманово 17
-Штип 5
-Прилеп 7
-Тетово 7
-Струга 6
-Велес 4
-Битола 1
-Охрид 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 15
-Струмица 5
-Крива Паланка 2
-Кочани 7
-Пробиштип 1
-Пехчево 5
-Берово 2
-Виница 3
-Делчево 1
-Кратово 1
-Свети Николе 1
-Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 181.034 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17200, бројката на оздравени пациенти е 14312, на починати е 712, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2176.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Основен суд Велес, врз основа на чл.38 ст.3 од Законот за судовите (Сл.весник на РСМ бр.58/06), чл.7 од Законот за изменување и дополнување на Законот за судовите (Сл.весник на РСМ 83/2018) и Одлуката бр.02-2158/1 од 10.12.2015 година на Судски совет на Република Северна Македонија (Сл.весник на РСМ бр.219/15 од 14.12.2015 година), а во врска со потребата од избор на судии поротници поради истек на мандатот на ден 14.11.2020 година, на ден 29.10.2020 година, го објавува следниот:

 

О Г Л А С

за избор на 30 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1.   да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.
  1. За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III. Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство (не постаро од 6 месеци),

            -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање, не постара од 6 месеци).

  1. Пријавата со потребните документи и телефон за контакт да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                                                                            Основен суд Велес

                                               

 
   
   
   
   

Најново