Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

29.09.2020

platforma fin

Уште на самиот почеток од вториот ден од тестирањето на Националната платформа за далечинско учење одново се појавија проблеми, откако повеќе ученици пријавија дека не можат да се логираат. Учениците од цела држава денеска во 10 часот треба д аимаат пробен час.

Вчера и официјално започна тестирањето на Националната платформа за онлајн настава, со тоа што сите ученици веќе добија лозинки, а пред официјалниот почеток на новата учебна година треба да се види издржливоста на системот на платформата.
И вчера при првото тестирање Националната платформа падна, односно многумина се соочија со проблеми при приклучувањето, но од МОН истакнаа дека целта на тестирањето е токму тоа и дека тоа е нешто што е очекувано.

– Тестирањето е дел од постапката за постигнување целосна функционалност на платформата и во тест-фазата се детектираат и се надминуваат сите предизвици. За да обезбедиме потполно функционална платформа до почетокот на учебната година, тестирањата продолжуваат и во наредните денови – истакнаа од МОН.

Извор: Слободен печат

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново