zgradanavlada fin

Почнувајќи од минатиот месец, 2.899 вработени во културата ќе имаат зголемување на платите, соопшти владината прес-служба по одржувањето на синоќешната 135 седница на Владата на Република Северна Македонија по усвојувањето на информацијата за нивелација на платите на вработените во институциите од областа на културата по дејности.

vakcina fin

Владата на денешната 135 седница донесе заклучок во било кое училиште да можат да се запишат единствено деца кои се вакцинирани и за тоа имаат соодветен документ/потврда. Во сите училишта да се примаат пријавите за упис во училиштата и на оние деца кои не се вакцинирани, но да не се врши упис на истите се додека не биде приложен соодветен документ/потврда за вакцинација, информира Министерството за здравство (МЗ).

vreme fin

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Околу пладне и попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

dozd fin

Времето во земјава денеска ќе биде облачно и нестабилно со врнежи од дожд, на места обилни, локално и во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и со услови за појава на град.

pendo grk

Министерот за надворешни работи на Грција Јоргос Катругалос преку Твитер објави дека на новиот претседател на Северна Македонија му ги пренел желбите на грчкиот државен врв за успешно вршење на должностите во новата, позитивна клима создадена со Договорот од Преспа.

pend iv fin

Попладнево по два мандата Ѓорге Иванов си замина од претседателската „Вила Водно“. Беше испратен од новиот претседател Стево Пендаровски.
Иванов и Пендаровски претходно одржаа средба, по која се сретнаа и со вработените во претседателскиот кабинет.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново