diksimulacijanaglasanje fin

8.07.2020

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на избирачко место во средното училиште „Јосип Броз Тито“ ќе спроведе симулација на безбедно гласање со примена на сите мерки и здравствени препораки. Во симулацијата, која се одржува во пресрет на предвремените парламентарни избори на 15 јули, ќе биде опфатен целиот избирачки процес во реални услови.

filipce fin

8.07.2020

Нови 120 случаи на Ковид-19 вчера беа регистрирани од направени 1.367 тестирања во претходното деноноќие. Пет лица починаа, од кои по двајца од Скопје и Тетово и еден од Куманово.

migranti fin

8.07.2020

Синоќа пред полноќ припадниците на Регионалниот центар за гранични работи Југ од Гевгелија во камион со полуприколка откри 211 мигранти. Биле превезувани во тешко моторно возило марка ДАВ со скопски регистарски таблици додека полуприколката со струмички, управувано од 27 годишно лице од Скопје, објави Дрнка.мк.

soncevosovetar fin

8.07.2020

Сончево со мала до умерена локална облачност и со умерен ветер до засилен ветер од северен правец. Максималната температура до 32 степена,соопшти УХМР.

NikolovskiMK

6.07.2020 

Пред почетокот на средбата на Коалицијата „Можеме“ со претставници на бизнис заедницата во Велес генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски во изјава ги соопшти младинските политики од изборната програма со кои на младите им се ветуваат побори услови за образование, вработување, повисоки плати и напредок во кариерата дома, во државата.

ZaevMK fin

6.07.2020

Пред средбата со претставниците на бизнис заедницата, претседателот на СДСМ, Зоран Заев имаше обраќање за јавноста во кое на младите луѓе во државата им соопшти какви мерки и бенефиции предвидува партијата и Коалицијата „Можеме“ за да ги задржи во родната земја :

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново