BujarOsmani fin

Мојот и ставот на ДУИ за Исламската верска заедница (ИВЗ) е дека беше скандалозен и срамен чин на упад врз автономијата на уставно загарантираната автономија на верските заедници, во овој случај на ИВЗ, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи.

IVZ fin

Управата за финансиска полиција во целост ги демантира објавените информации во одредени медиуми дека вчера од страна на овластени лица на Управата е извршен увид и контрола во просториите на Исламската верска заедница (ИВЗ).

Antikorupcija fin

Државната комисија за спречување на корупцијата денеска ќе одржи две седници.

MTSP fin

Први мај 2019 година (среда), Денот на трудот е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

ministerDimitrov fin

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров денеска и утре ќе престојува во работна посета на Хаг, Кралство Холандија.

sonce fin

Времето во земјава денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. На места ќе има услови за краткотрајна појава на дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново