fuere fin

Поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере, вели дека е разочаран од компромисите што Европската комисија ги прави со земјите противници на проширувањето и предупредува дека преговорите со земјава се тест за кредибилитетот на ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел.

znaminja fin

Директорката на Институтот за европска политика, ЕПИ, Симонида Кацарска, во разговор за МИА се осврнува на изјавите на комесарот Хан за „подготвителната“ фаза на преговори, но и на капацитетот на македонската администрација да се сноси со преговарачкиот процес.

apostolakis fin

Наш стремеж е нашата земја да стане главен стратешки партнер на Северна Македонија, а секако и Северна Македонија е расположена да соработува со нас, вели министерот за одбрана на Грција, Евангелос Апосотолакис во интервју за грчкиот весник „Real news“, јави дописничката на МИА од Атина.

krvodaruvanje fin

Во Домот на Армијата во Скопје денеска ќе се спроведе акција на доброволно дарување крв од припадниците на Министерството за одбрана и од Армијата, како дел од активностите за одбележување на Неделата на НАТО, 70 години од основање на Алијансата и напредокот на Република Северна Македонија кон членство во НАТО.

bezbednost fin

Западниот Балкан се наоѓа во клучен период за стабилизација на регионалната безбедност. Особено значајно е решавањето на билатералните спорови меѓу Скопје и Атина, а веројатно наскоро и меѓу Белград и Приштина. Со тоа ќе се затвори едно значајно поглавје и ќе се пристапи кон европските интеграции на земјите од Балканот.

parlamentarnosobranie fin

Пролетната сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) ќе се одржи во Стразбур од денеска до 12 април, а ќе учествува и делегација на Собранието на Република Северна Македонија во состав Бетиан Китев (СДСМ) престедател на делегацијата и членовите Шпреса Хадри (ДУИ) и Антонијо Милошоски (ВМРО-ДПМНЕ).

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново