Поплави во Германија: Само во две провинции штета во вредност од 5 милијарди евра

Објавено на 22 јули, 2021 во 14:48

Неодамнешните големи поплави предизвикаа огромна штета во германските провинции Северна Рајна-Вестфалија и Рајнска област-Пфалц, како и делови на Баварија и Саксонија, а нивната вредност се проценува на неколку милијарди евра.

Осигурителните компании проценуваат дека вредноста на штетите само во Северна Рајна-Вестфалија и Рајнска област-Пфалц е пет милијарди евра.

„Во моментов пресметуваме дека штетата е осигурена од четири до пет милијарди евра“, рече директорот на Здружението на германски осигурителни компании, Јерг Асмусен.

Тој посочи дека ова е само прва проценка.

Така, овие штети би биле поголеми од оние што беа предизвикани од поплавата во Германија пред 19 години, што предизвика штета во вредност од 4,65 милијарди евра.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.