Програма на „Велешко лето 2021“ за месец август

Објавено на 4 август, 2021 во 11:36

Свеченото отварање на Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“ беше првиот настан од „Велешко лето 2021“, за месец август. Општина Велес ја објави целосната програма за месец август.

Денеска, 4 август, со почеток од 20:00 часот во Театар „Ј.Х.К. Џинот”, Велес ќе се одржи промоција на фестивалска публикација „Нова античка драма“. Исто така, на сцена „Петре Прличко“ во Театар „Ј.Х.К. Џинот”, Велес од 20:00 часот ќе игра и монодрамата „Исмена“.

Утре, 5 август, со почеток во 12:00 во фоајето на театар „Ј.Х.К. Џинот”, Велес  ќе се одржи и изложба на Филип Петковски „Vita”. Истиот ден, со почеток во 20:00 часот на сцената „Петре Прличко“ во Театар „Ј.Х.К. Џинот”, ќе се одигра претставата „Орестија 1/4 “

На 6 август, петок, на сцената на Теодосијанската палата во археолошкиот локалитет Стоби ќе се изведе претставата „Протеј“ – Театар од Грац, Австрија. Во Ликовен салон во Велес, истиот ден, со почеток од 20:00 часот ќе се одржи промоција на монографијата „Македонски РОК времеплов” од Тошо Филиповски.

Во сабота, 7 август, на сцена „Петре Прличко“ во театар „Ј.Х.К. Џинот”, Велес со почеток од 20:00 часот ќе се одигра претставата „Бакхи, краток преглед на распадот“ – Народен Театар, Битола.

Во склоп на ИФАД „Стоби“, на 8 и 10 август, во театар „Ј.Х.К. Џинот”  Велес ќе се одржи и филмска проекција под отворено небо, со почеток во 21:00 часот.

На 11 август, со почеток од 19:00 часот во Ликовен салон во Велес ќе се одржи изложба на аматерски фотографии „Велес од мојот објектив” и промоција на книгата „Крлевизми – избрани афоризми” од Атанас Крлевски. Истиот ден, еден час подоцна, на сцената „Петре Прличко“ во театар „Ј.Х.К. Џинот”, Велес, ќе се одигра претставата „Едип, Коментари“ – Народен театар Штип.

На 12 август, четврток, во Ликовен салон во Велес со почеток од 18:00 часот,  ќе се одржи промоција на книгата „Рекламата како текст”, проф. д-р Снежана Петрова – Џамбазова.

Наредниот ден, 13 август, петок, во салата „Бели Мугри“ со почеток од 19:30 часот, ќе се одржи концерт на Трио „Окарина”, Велес. Истиот ден, во 21:00 часот во Шато Сопот ќе се одржи филмска проекција под отворено небо.

Во сабота, 14 август, во салата „Бели Мугри“ со почеток од 19:30 часот ќе се одржи концерт „Музички бисери“, на ученици од ООМУ „Стефан Гајдов”.

Во вторник, 17 август, ќе се одржи свеченото затворање на ИФАД „СТОБИ”,  со претстава „Отело” – МНТ и НП Зеница, БиХна на сцената „Петре Прличко“ во театар „Ј.Х.К. Џинот”, Велес со почеток од 20:00 часот.

Во среда на 18 август, во амфитеатарот на Младински парк,со почеток од 20:30 часот, ќе се одржи концерт на Петар Ренџов и „Тумбао салса бенд”.

Петар Марковски, Оливер Јосифовски и Марко Трендафиловски ќе одржат Jazz концерт, на 19 август, со почеток од 20:00 часот.

Во петок, 20 август, во амфитеатарот на Младински парк, со почеток од 21 часот ќе се одржи концерт и на „Double Trouble”.

Во вторник, 24 август, со почеток од 19:00 часот, во Ликовен салон во Велес, ќе се одржи ликовна изложба на дела од Ангел Петров. Следниот ден, 25 август, е резервиран за концерт на Мандолински оркестар Свети Николе, со почеток од 20:00 часот, во амфитеатарот на Младински парк.

На 28 август, ќе се одржи концерт „Живеј со музика –По патеката на филмската музика” на Влатко Груевски,тенор и Андреј Наунов, пијано со почеток од 20:30 часот во амфитеатарот на Младински парк.

На 30 август, во амфитеатарот на Младински парк со почеток од 20:00 часот концерт ќе одржи и Трио Џентлмен. Следниот ден, 31 август, во салата „Бели Мугри“ со почеток од 19:00 часот, ќе се одржи концерт на Градски Камерен оркестар, Велес.

На 1 септември, со почеток од 12:00 часот, во Ликовен салон во Велес ќе се одржи Ликовна изложба посветена на Мемо Сулејманов.

Општина Велес ги известува граѓаните  дека сите настани и активности кои се дел од програмата на „Велешко лето 2021” се реализираат согласно објавените протоколи за организирање на настани и дека организаторот го задржува правото за промена и надополнување на Програмата на настани и содржини.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.