Ревакцинирани се 305.804 граѓани

Објавено на 22 јули, 2021 во 14:30

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

-Вкупно се аплицирани 760.961 дози вакцини, а ревакцинирани се 305.804 граѓани.Вчера вкупно се вакцинирале 17.521 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 4.976 граѓани.61% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина. 58% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.53% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина.43% од населението над 50 години имаат примено барем една доза вакцина, информираше Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.