szo geberjesus

16.04.2021

Бројот на нови случаи на коронавирус неделно е скоро двојно зголемен во светот во изминатите два месеца и се приближува до највисоката стапка на инфекција во пандемијата досега, рече шефот на Светската здравствена организација.

 rast na bdp na kina

16.04.2021

Кинеската економија порасна за рекордни 18,3% во првиот квартал од 2021 година во споредба со истиот квартал минатата година. Ова е најголемиот скок на бруто домашниот производ откако Кина започна да води евиденција по квартали во 1992 година.

Skolo

16.04.2021

Србија донесе одлука да ги отвори училиштата од 19 април, поточно за повисоките одделенија од основното училиште и за средношколците.

vakcini

15.04.2021

Првата студија на британски научници, која директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините на „Фајзер“ и „АстраЗенека“, откри слично ниво на производство на антитела и малку посилен одговор кога станува збор за Т-клетките кај луѓето кои ја примиле британската вакцина.

kanada

15.04.2021

Канада ќе им додели статус на постојан престој на 90.000 странски студенти и работници кои се на нејзина територија и кои, особено, помогнаа во лекувањето на болните за време на пандемијата.

vakcina

14.04.2021

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против ковид-19 со компаниите „АстраЗенека“ и „Џонсон и Џонсон“ за следната година, објави денес италијанскиот весник „Стампа“, повикувајќи се на извор од италијанското Mинистерство за здравство.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново