pp fin

Повеќе од 360.000 луѓе се заразени со коронавирус во светот, а од нив нешто повеќе од 16.000 починаа, од кои околу 10.000 во Европа.

zashtitnimaski fin

Првата активност како превентива против коронавирусот во Македонија беше преземена на 26 јануари, многу пред појавата на првиот случај со корона вирус. Тогаш Комисијата за заразни болести ги препорача првите вонредни мерки со кои започна справувањето со глобалната закана. Еден месец покасно се појави и првиот случај, и мерките станаа ригорозни.

bebe fin

Во Грција вчера се роди првото бебе од мајка заразена со коронавирусот. Резултатите од првиот брз тест за Ковид-19 на новороденчето се негативни, јави дописничката на МИА од Атина. Во неделата, 24-годишната мајка имала симптоми на грип, а по направената анализа за Корона вирусот, позитивни биле и нејзините резултати и резултатите на нејзиниот сопруг.

tepacka fin

На вчерашната седница на која се расправаше за турската вена интервенција во Сирија, изби масовна тепачка во турскиот парламент. Инцидентот се случи додека зборуваше опозициски пратеник, кој претходно го обвини претседателот Ердоган за презир кон војниците убиени во Сирија.

germanskalk fin

Закон за доселување на стручни кадри – широк опис, но треба да го знаат пред сѐ странци, ако сакаат да работат во Германија. Кои нови правила ги содржи нацртот, покажува следниот преглед.

kruzer fin

Јапонското Министерство за здравство денеска соопшти дека се потврдени 39 нови случаи на Ковид-19 (новото име на коронавирусот) на крузерот кој е во карантин во јапонското пристаниште Јокохама, со што вкупниот број на заразени достигна 174.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново