Од Црна Гора повлечени отровни кукли Маша, поради хемикалија која предизвикува неплодност

Објавено на 28 јануари, 2016 во 10:07

Црногорските санитарни инспектрои при контрола за безбедност на пластични играчки кај пет примероци ја пронашле хемикалијата фталат над пропишаното ниво (0,1 отсто), која е ризична по здравјето на детето, поради што играчките биле повлечени од пазарот.

Концентрацијата на оваа хемикалија која била поголема од дозволнета, е пронајдена во пластичната кукла „Маша“, кај сет од пластични патки, музичка кукла, пластична кукла „Диверсити фешн“ и гумените играчки „Бабл тојс“ со потекло од Кина, пренесува српски „Курир“.

Оваа хемикалија може штетно да влијае врз плодноста и плодот, ја нарушува работата на хормонскиот систем, а може да предизвика и алергија.

На пазарот се пронајдени 160 парчиња од овие играчки, а увозниците и дистрибутери ги превзеле сите мерки на неодложно повлекување на производот од промет и повлекување од потрошувачите.

 

Извор: Плусинфо.мк

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.