Србски Newsweek: Во Бугарија и Хрватска се планираат терористички напади

Објавено на 31 март, 2016 во 07:44

Земји како Хрватска и Бугарија не спаѓаат во видното поле на луѓето кои се занимаваат со тероризмот. Во исто време, сепак, кај нив се планираат терористички напади, а учесниците во нив поминуваат слободно низ нивните земји. Ова се вели во обемно испитување на последниот број на српското неделник Newsweek. Во истрагата учествуваат новинари од Белград и Загреб.

На Балканот постојат бројни терористички кампови со низок интензитет. Во нив се обучуваат, се проверува издржливоста и подготвеноста на приврзаници на Исламска држава (ИД) да се приклучат на терористите. “Ова е само едно од речениците што може да се најде во тајните извештај на француската полиција и тајните служби кои неделникот ги добил. Во извештајот детално се опишуваат телефоните кои ги користел Ибрахим Абдеслам, едно од камиказите од Париз, кој беше погребан дури минатата недела во бриселскиот кварт “Евер” и ден пред апсењето на најбараниот терорист во Европа – неговиот брат Салах. во тајните податоци се броевите на мобилните телефони, кои ги користеле нивните роднини, пријатели и соработници во злосторството …. СМС -картички од Мароко, Белгија и Турција најмногу се користи на Балканот. и токму во Хрватска, Албанија, Бугарија …

Србија не се споменува, барем официјално, но експертите нагласуваат дека не треба да се лажеме дека земјата ќе биде заобиколена и воопшто Балканот. “Трагичните настани во Франција и Белгија се директно поврзани со овој регион. Отворените телефонски броеви кои ги користеле луѓето од опкружувањето на уапсениот терорист, потврдуваат дека Балканот е важна алка од терористичкото коло. Но сеуште е рано да се објавуваат оперативни информации” , вели за “Њусвик” службеник на српските тајни служби – Агенцијата за безбедност и информации / БИА /.

Професорот и експерт за тероризам од Факултетот за политички науки во Белград д-р Драган Симеонович тврди дека сите напади, вклучувајќи ги и оние од 11 септември во Њујорк, биле поврзани со Балканот. Според него “западните служби грешат дека не се обрува внимание на земјите каде што нема многу муслимани”. “Екстремистите го користат овој факт и таму кријат своите важни играчи. Земји како Хрватска и Бугарија не спаѓаат во видното поле на луѓето кои се занимаваат со тероризмот. Во исто време, сепак, кај нив се планираат терористички напади, а учесниците во нив поминуваат слободно низ нивните територии “, вели тој. Од извештаите на француските тајни служби, станува јасно дека терористите користат апарати Самсунг со SIM картички од Хрватска и Албанија. Разговорите, кои ги одржуваат се многу кратки – до 30 секунди, што сугерира дека станува збор за брзи нарачки и оперативни пораки и заповеди. се претпоставува дека картичките се купени од терористите на пат од Сирија за Европа, кога поминале низ Хрватска. Никој не го знае точниот број, но сигурно биле стотици, а некои зборуваат за илјадници приврзаници на ИД . Гугл одбива какви било информации на француските служби, но од седиштето на Самсунг ги предале сите информации за користени телефони. Пресретнати се повици на роднина на еден од терористите во Париз – Хасан Аит Булачен – во Хрватска. Во овој случај е користена припејд СИМ картичка која не била регистрирана на ниту едно име.

“Денес Европа се наоѓа таму каде што САД беа пред 11 септември 2001 година – во стапицата на сопствената заблуда на визијата за слобода и демократија, но, во исто време, е поделена во однос на безбедноста за граѓаните”, смета Симеонович . Без да се обложува на човечкиот фактор – човекот на теренот / вклучувајќи и на мобилни телефони / очигледно не дава резултати. Во Русија, на пример, е исклучително силна мрежа од агенти инфилтрирани меѓу терористите.Тоа овозможи во 2014 година да бидат спречени 369 терористички напади, а во текот на изминатата година 400. Во САД исто така се работи и се реализира.

Во албанската група од Македонија / каде добиле зелена карта / кон кои се приклучија Турчин и Јорданец, беше вметнат и еден косовски Албанец. Благодарение на тоа министерството одговорно за безбедноста, дозна дека се подготвува атентат врз презседателот .Со искуството стекнато денес агентите се испраќаат насекаде, каде што тоа е можно. Сеуште многу малку се знае за она што е и каква е точно ситуацијата на Балканот. Според официјалните власти ситуацијата е стабилна и балканските држави не се меѓу главните цели , но сепак – тие се со средно ниво на ризик, се вели уште во истрагата на изданието.

Извор: Локално

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.