Работници од Тузла во очај си ископаа гробови во фабричкиот двор

Објавено на 25 април, 2016 во 07:33

Работниците од Тузла кварц, кои 13 дена штрајкуваат со глад, од очај во фабриката си ископале гробови, а за утре најавиле дека тие ќе бидат заклучени во просториите на компанијата и нема да дозволат некој да влезе во фабриката, ниту медиумите, пренесува порталот Tuzlanski.ba

Инаку, според порталот, нивното здравје е сериозно загрозено. Екипи на Итна помош интервенираат, но штрајкувачите одбиваат да одат на УКЦ Тузла, бидејќи тие немаат пари да ги платат здравствени услуги.

„Тоа е жално, но, исто така, е срамен фактот дека тие сите овие денови откаако се во штрајк со глад работници на Тузла-кварц не се посетени од ниту еден од лидерите на градот Тузла, ниту еден од претставниците на законодавната и извршната власт на ТК, и работниците со право прашуваат, кои се всушност тие граѓани? “, се вели во соопштението на Унијата за солидарност на трговија, пренесува Танјуг.

Погледнете го ТУКА ова видео за тоа во каква состојба претходно била или функционирала фабриката Тузла кварц

 

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.