Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ураганот Харви синоќа го погоди крајбрежјето на американската држава Тексас, недалеку од градот Корпус Кириси. Ветерот постигнал брзина од 215 километри на час и предизвикал големи поплави. Десетици илјади лица ја напуштиле областа.

Харви е најмоќниот ураган што стигнал до САД од 2005 година и претставува најсилна бура што го погодила Тексас од 1961 година.

Ураганот стигна на копното меѓу Роклорт и Пор Арансас, на педесетина километри североисточно од Корпус Кристи, синоќа околу 22 часот, по локално време, наведе на Твитер Националниот центар за урагани на САД.

Харви може целосно да уништи стотици куќи, и со тоа да предизвика голем број населби да бидат ненаселени во текот на следните месеци, објасни Центарот. Се очекува ураганот да остане уште неколку денови во овој регион.

Харви е ураган од четврти степен, а максималната категорија за моќност на урагани е пет. Паради стихијата и очекуваните катастрофални последици од неа, американските власти прогласија вонредна состојба, а американскиот претседател Доналд Трамп потпиша декрет за тоа.

 

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново