Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Во близина на селото Салник во областа Винница се слушаат експлозии од најголемото складишта за муниција и оружје во Украина.

На социјалните мрежи се коментира и споредува инцидентот како „Чернобил“. Се објавуваат апокалиптични снимки од местото на настанот.

„Во 01:30 часот експлозиите продолжија. Експлозиите постојано се слушнат. Ние лазиме во подрумот “, вели Татјана, жител на Калиновка.

„Моите родители ме повикаа од вилата, таму е ужас, целото небо е во огномет, на 5 километри од нив горат магацини со муниција, исклучена е струјата“, пишува Алексеј Петрунин.

„Мојот пријател ми кажа дека Павловка е сериозно повреден, скоро целото село гори“, вели Максим, жител на Винница.

„Магацините експлодираа во селото Салник во Калиновски округ. Во селата во радиус од околу 5 километри небото е црвено, бранови од звуци настанати по експлозиите ги скршија прозорците и вратите, луѓето се евакуираат. Од Павловка и градот Калиновка евакуирани 100% во насока на Киев.

Патиштата се закрчени со автомобили, луѓето пешачат “, вели Ирина Герцун.

„Многу луѓе во групи си одата, се плашат. Во моментов мојот сопруг е со втората група. Во Калиновка, се случуваат експлозии “, пишува Олга, жител на Калиновка.

„Луѓето ја напуштаат Павловка. Тие го прават тоа сами. Моите родители веќе го напуштиле подрумот и се упатиле кон Корделија. Куќата на соседите е половина уништена “, пишува Ина Матоникова.

„Сега сум пред Калиновка. Небото е осветлено како во текот на денот. Има силни бранови на експлозии. Летаат школки. Првите ударни бранови беа толку силни што прозорците директно се скршиј“.

„Има милиција, автобуси со патници“, пишува Вадим Чуба. „Мислев дека тоа е земјотрес. Ужас! Го отворив прозорецот, мирисаше на изгорена гума “, вели Лариса Транчук. „Во Виница. Експлозиите се слушнаат до железничката станица.

„Шокот брановите се многу забележливи. Среќен роденден Петја “, вели иритиран жител на Винница. Жителите на областа Винница објавија видео на интернет, на кое се прикажува како експлозиите во магацините ги натераа да се кријат со своите мали деца во своите подруми.

Украинските власти го затвориле небото над магацините во населбата Винница во радиус од 50 километри. Според локалните жители, ракета ја погодила станбена зграда во Винница.

Во меѓувреме, звуците во експлозијата се слушаат дури и во главниот град на Украина.

„Во Виница е страшно, експлозии и бранови од звуци пристигаат на левиот брег на Киев. Аларми на автомобили беа активирани, ме тресеше бранот на балконот “, вели жител на Киев.

Од страна на Националната полиција на Киев потврдија дека граѓаните дале сигнали за експлозивни звуци.

„Постојат, информации кои се уште не се достапни“, изјави дежурниот службеник. Во експлозијата на магацини со оружје има големи количини проектили за ракетни системи за распрснувачки оган, особено за ракетни системи „Смерч“ и „Ураган“ кои имаат прилично голема должина на лет. И покрај напорите на спасувачките служби, огнот е невозможно да се лоцира.

Ова го пренесува новинарот Јуриј Бутусов. „Локацијата на огнот не е можо да се верифицира. Нема средства за заштита од пожар ќе го блокираат овој елемент. Значи, треба да се почека наутро кога ќе се разнесе и изгори основниот дел од муницијата и ќе може да се оцени степенот на неволјата “, пишува тој.

Според неговите податоци, експлозиите се слушаат на 150 километри, а летањето на муниција се гледа на 40 километри од магацините. Властите испратија околу 100 автобуси на местото на несреќата. Очигледно, вработените или се криеле во скривалиштата или умреле.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново