Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Пожарникарите со сите сили се обидуваат да ги стават под контрола пожарите кои што беснеат веќе трет ден во Чернобил на површина од 1,5 хектари, соопштија од украинската државна служба за вондредни ситуации.

„Нивото на радијација во Чернобил и индустриските локалитети во близина на нуклеарната електрана во Чернобил и натаму се во безбедносните граници“, стои во соопштението на украинската државна служба.

Пожарите избиле пред два дена кога се запалила сувата трева, а потоа веднаш пожарот се проширил кон шумата во областа на Чернобил.

Претходно прес службата на украинската Агенција за Чернобил соопштила дека контролниот систем за радијација бил ставен во мод за вондредни ситуации, што значи дека ситуацијата навистина е алармантна и пожарот може да предизвика нова катастрофа.

Досега изгореле од 10 до 15 хектари шума, а како што пренесуваат украинските медиуми, главниот пожар бил забележан во близина на складиштето за искористено нуклеарно гориво.

Сепак, засега од Агенцијата ги смируваат граѓаните и тврдат дека нивото на зрачење во Чернобил е во безбедносните граници.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.