Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

pandemijaSZO fin

2.07.2020

СЗО соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум светот се регистрирани во јуни, при што предупредува дека ова покажува дека епидемијата се влошува, а не слабее.

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, рече дека се регистрираат до 160.000 случаи дневно и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

– Пронајдете го, изолирајте го и грижете се за секој случај, следете ги и ставете ги во карантин нивните контакти, обучувајте ги и опремувајте ги здравствените работници, едуцирајте ги и охрабрете ги граѓаните за да можат да се заштитат себе си и другите – рече Тедрос.

Тедрос предупреди дека земјите што применуваат само дел од мерките имаат „долг пат пред себе“, пренесува „Гласот на Америка“.

– Не е само тестирањето. Не е само физичкото растојание. Не е само следењето контакти. Не е само носење маски. Туку се заедно – рече тој, потенцирајќи дека една од работите што ги научил во изминатите шест месеци е дека никогаш не е доцна за промена на ситуацијата во една земја.

Директорот на СЗО напомена дека носењето маска понекогаш може да спаси животи.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново