Претседателот на САД Доналд Трамп се соочува со постапка на интерпелација пренесоа агенциите.

Унгарската Влада денеска соопшти дека ќе ја прекине својата рекламна кампања против американскиот милијардер од унгарско потекло Џорџ Сорос, пренесоа американските медиуми.

Хрватска синоќа беше зафатена од невреме по бранот жештини. Во делови од државата паѓаше град со големина на пинг-понг топче, јавуваат хрватски медиуми.

Воз излета од шините при влегувањето во њујоршката станица Пен, но нема повредени, пренесоа светските агенции. Инцидентот се случил вчера вечерта. Во возот имало околу 180 патници. Поради инцидентот сообраќајот на железничката станица беше привремено прекинат. Телевизиски кадри покажуваат дека надвород шините бил само еден од вагоните на возот. Започната е истрага за причините за инцидентот.

Триесет и едно лице се повредени, а 17 се видат за исчезнати откако автобус се запали по судир со камион, соопшти германската полиција.

Речиси една година по референдумот во Велика Британија за излез од Европската унија, денеска Брисел и Лондон ги почнуваат преговорите за истапување на земјата од Унијата.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner