Денеска во Велика Британија се одржува референдум за тоа дали земјата ќе остане во Европската унија или не – т. н. “Брекзит”.

Томислав Карамарко, досега најмоќен политичар во најмладата членка на ЕУ, Хрватска, поради низа политички неуспеси одлучи да поднесе оставка на лидерската функција во неговата партија - ХДЗ, пишува Дојче веле.

Силно невреме со град синоќа го погоди Панчево, каде што паѓаше град со големина на тениско топче, јавуваат српските медиуми.

Неколку десетици луѓе се собрале во неделата во Истанбул во поддршка на ЛГБТИ заедницата и покрај забраната од турската влада по што полицијата употребила солзавец и гумени куршуми за да ги растера.

Исламистите биле испратени пред десетина дена од Сирија со чамци кон Грција и Турција, пишува Локално.

Федералното истражно биро соопшти дека човекот кој уби 50 луѓе во еден геј клуб во Орландо, Флорида и телефонирал на полицијата пред да го изврши нападот при што и изразил лојалност на милитантната група Исламска држава. Станува збор за 29 годишниот Омар Матин, роден во САД, со потекло од Авганистан.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново