Лидерот на антиевропската Партија на независноста на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж, соопшти денеска во Лондон дека се повлекува од функцијата.

Турската Управа за борба против тероризам објави фотографија од еден од тројцата терористи кои што прексиноќа извршија терористички напад врз истанбулскиот аеродром „Ататурк“.

Големиот шумски пожар во Дервенохориа, централна Грција, гори вон контрола кон три различни насоки откако силните ветрови го разгореа огнот, соопшти синоќа грчката противпожарна служба.

Фунтата „потона“ денеска на 30-годишен минимум, а голем број акции на берзите се во пад по одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската Унија. Тоа се случува бидејќи инвеститорите стравуваат за повеќемесечна неизвесност, јавуваат западни медиуми.

Лидерот на кампањата за излегување на Британија од ЕУ Борис Џонсон побара единство по британското гласање да ја напушти Унијата.

Денеска во Велика Британија се одржува референдум за тоа дали земјата ќе остане во Европската унија или не – т. н. “Брекзит”.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново