kravi fin

24.12.2020

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 9.864 лица исплати 88.108,31500 денари, субвенциии за вршење на земјоделска дејност во подрачја со ограничени можности.

jagne fin

24.12.2020

Владата донесе Одлука со која ќе се исплаќаат дополнителни 400 денари за предадено и заклано јагне во кланични капацитети. Со мерката, како што соопшти Министерството за земјоделство (МЗШВ), се опфатени 3600 земјоделски сточарски стопанства кои имаат предадено во кланични капацитети околу 190.000 јагниња.

Zaev fin

16.10.2020

Во исчекување на новите мерки кои Комисијата за заразни болести ќе ги донесе за намалување на бројот на заразени од Ковид-19, денеска, Премиерот Зоран Заев со став дека не треба да се брза со воведување на полициски час.

– Јас не сум за целосен лок даун. Сметам дека тоа ќе влијае на економијата. Гледам дека граѓаните ги почитуваат мерките, еве и сега тука сите носиме маски. Ако Комисијата има предлози кои навистина ќе го намалат бројот на заболени, ние ќе ги прифатиме, ама нема да брзаме со полициски час, рече Заев.

Премиерот Зоран Заев изјавата ја даде при обиолка на претоварна станица во Скопје, каде се одложуваат стари печки и други нееколошки грејни тела.

 

ajvarka fin

19.08.2020
За пиперката „ајварка” има голема побарувачка како од трговците, така и од преработувачките капацитети, информираат за МИА откупувачи и преработувачи од регионот.

tutun1 fin

20.04.2020

Започнува исплатата на субвенциите за тутунот за реколтата за 2019 година. Сите тутунари кои имат платежни картички и кои имаат потреба да подигнат готовина ќе можат тоа да го направат на банкоматите од денеска од 16 до 23 часот без разлика што е полициски час, бидејќи за овие лица ќе биде дозволено движењето исклучиво за оваа намена. Останатите парите ќе може да ги подигнат од 21 до 24 април,експозитурите на банките по азбучен ред според презимето.

zito fin

Околу 200 – 300 тони е дневниот увоз на пченица во земјава, велат мелничарите. Повторуваат дека залихи има доволно, за цел месец, дека во континуитет вршат набавка и уште еднаш апелираат до граѓаните да не трупаат залихи.

 Нова 2020

 ДЕЛТА ПРОМ 1

 2021 со честитки за Божиќ и стара Нова година

 и благосостојба во домот и успех во работата

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

NOVOGODISENBANERSINALCO

 Fokus

viber image 2020 12 24 14 00 26

viber image 2021 01 02 09 31 36

from samantha howells 1

from samantha

 Романтик

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 1

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 2

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 4

opshtina chashka

 посакува Среќна 2021 година

 Нова 2021 честит Божиќ и Стара Нова година 4

 
   
   
   
   

Најново