Most expensive pets

16.04.2021

Некои животни и домашни миленици се толку скапи што треба да се издвојат стотици илјади долари, а има и такви вредни милиони.

Скапите кучиња и мачки за некои не се доволно егзотични, па затоа се одлучуваат за други животни што ги чуваат како домашни миленици.

Според порталот „Wealthy Gorilla“, ова се петте најскапи животни во светот.

Зелениот мајмун – чистокрвен тркачки коњ (16 милиони долари)

На списокот на најскапи миленичиња во светот првото место го зазеде Зелениот мајмун, американски чистокрвен тркачки коњ. Зошто е толку скап? Па, тоа има врска со неговата неверојатна брзина. Тој истрча милја за нешто помалку од 9,8 секунди на својата прва трка. Неговиот татко исто така беше чистокрвен тркачки коњ. Значи, комбинацијата на неговата импресивна брзина и совршената генетика го направија еден од најдобрите коњи во светот, а тој беше продаден на аукција за 16 милиони долари во 2009 година.

Сер Ланселот Енкор – Лабрадор (16 милиони долари)

Кога помислувате на Лабрадор, помислувате на прилично често и прифатливо во однос на цената куче, нели? Па, тоа е обично точно, сепак, Сер Ланселот е мало чудо, па може да бара и астрономска цена. Сер Ланселот Енкор е првото успешно клонирано куче во светот и неговата цена е неверојатни 16 милиони долари.

Мис Миси – крава (1,2 милиони долари)

Ова е прилично необичен избор за домашно милениче. Мис Миси е светски позната крава која се продаде во 2009 година за 1,2 милиони долари. Нејзината цена беше оформена од популарноста и успехот. Добитник е на неколку големи награди и дава 50 проценти повеќе млеко од обична крава. Можеби не е разиграна како некои други домашни миленици, но секако е единствена.

Црвен чистокрвен тибетски мастиф (582 илјади американски долари)

Едно од најскапите кучиња во светот, тибетскиот мастиф, е исклучително редок. Затоа неговата цена е малку луда. Обично, чистокрвен тибетски мастиф се продава за приближно 582 илјади американски долари, сепак, во 2011 година еден редок тибетски мастиф беше продаден за 1,5 милиони долари. Првично одгледувани како чувари кучиња, тие подоцна се мешаа со други кучиња и станаа одлични миленичиња, за оние кои можат да си ги дозволат.

Бели лавчиња (140.000 американски долари)

Ако мислите дека е одлично да имате тигар или лав, што е со „белиот“ лав? Првпат биле забележани во 1938 година во Јужна Африка и овие лавови се резултат на ретка мутација на бојата. Се смета дека мутацијата се должи на рецесивни гени кај двајцата родители. Откако потрошивте околу 140.000 долари на едно бебе лав, веројатно ќе мора да купите и друго, бидејќи тие претпочитаат да не бидат сами.

Мите Јаначков

crypto currency background with various of shiny silver and golden physical cryptocurrencies symbol coins bitcoin ethereum litecoin zcash ripple stockpack adobe stock 1597x1065

15.04.2021

Пазарот на криптовалути достигна вредност која е поголема од највредната компанија на планетата.

willspotstill min

13.04.2021

Веќе една година и неколку месеци живееме во период на пандемија и во новото нормално поради епидемиолошките мерки. Јасно е дека на луѓето веќе им е доста и сакаат да се вратат на старото и повторно да живеат без ограничувања.

KarmenKolumbija fin

10.04.2021

Кармен Хернандез, на возраст од 104 години, е бабата од Колумбија што по втор пат го победи коронавирусот. Кармен првпат се заразила со ковид-19 во јуни 2020 година и се лекувала во домот за стари лица во Сан Хозе, каде живее 25 години.

design home

06.04.2021

Каде и да одиме, дома ни е најубаво. За да вистински уживате во вашиот дом, послушајте ги овие совети и дознајте кои грешки најчесто се прават при уредување на домот.

benefits of waking early

05.04.2021

часа, како за викендите. Ако го мразите станувањето рано обидете се да го засакате бидејќи се покажало дека тоа има позитивно влијание врз целокупното функционирање. Дури и ако не сте утрински тип, тоа може да се смени. Ќе ви образложиме зошто никогаш повеќе не треба неколкупати да го исклучувате алармот наутро пред да станете. Утрата можат да бидат продуктивни и магични ако научите да уживате во нив!

 

 

SEMM baner MK

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново