Саемот на книга ќе се одржи од 8 до 14 септември во СЦ „Борис Трајковски“

Објавено на 26 мај, 2021 во 10:16

Саемот на книга 2021, ќе се одржи од 8 до 14 септември, во A1 Арена, спортски центар „Борис Трајковски“. Саемот е поддржан од Министерството за култура на Република Северна Македонија, кое традиционално ја поддржува оваа голема културна манифестација.

Ќе биде организиран во соработка со Македонската Асоцијација на издавачи, Здружението на издавачите и книжарите на Македонија – ЗИКМ, Здружението на албанските издавачи од Македонија и Сојузот на албански издавачи во Македонија.

Саемот на книга претставува најпозната манифестација за читателите и е проследена со масовна продажба на книги. Издавачите ги подготвуваат најновите изданија за презентација, а посетителите повторно ќе можат да изберат од големата и разновидна понуда од голем број домашни и странски автори.

За време на одржување на саемот протоколите за безбедност ќе бидат најстрого почитувани, за кои посетителите и изложувачите ќе бидат навремено информирани. И покрај ограничувањата кои се воведени поради пандемијата, се очекува посетата на саемот да биде на очекуваното ниво од повеќе од 20.000 посетители.

Под мотото „безбедни саеми“, Саемот на книга е првата саемска манифестација за годинава.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.