Интересни факти за Мексико што сигурно не сте ги знаеле

Објавено на 18 јануари, 2022 во 15:12

Маријачи, зачинета храна, Фрида Кало, Попокатепетл, Канкун, Чичен Ица, халапено пиперки, Сантана, до задутре би можеле да наброиме познати личности и факти за Мексико. Не треба да се чудите што не знаете толку многу за оваа далечна земја – Мексико е 11-та најнаселена и 14-та по големина земја во светот!

Град што тоне

Во Мексико ве чека еден од најголемите градови во светот, толку голем што тоне. Мексико Сити се наоѓа во Теотикавана, главниот град на Ацтеките, кој се наоѓал во средината на езерото Тексоко. Бидејќи е изграден на земјиште полно со подземни води, околу 25 милиони жители ја цицаат таа вода со таква брзина што градот тоне 7,5 сантиметри годишно.

Најмногу пријавени таксисти

Во Мексико има дури 60.000 регистрирани таксисти, повеќе од која било друга земја во светот. Огромното мнозинство таксисти работат на улиците на Мексико Сити, но тоа не помага многу. Според проценките, жителите на периферијата на Мексико Сити поминуваат дури 24 дена и ноќи заглавени во сообраќај во текот на една година.

Најмногу пирамиди во светот

Ако мислевте дека пирамидите се нешто посебно, тогаш треба да разговарате со Мексиканците. Не ни помислуваат дека, бидејќи секој регион има своја пирамида, тоа е како да им кажуваш на Холанѓаните колку се прекрасни и ретки ветерниците.

Најпозната е пирамидата на сонцето во Теотикаван. Припаѓала на голем комплекс, во чии рамки имало и терени за мезоамерикански фудбал, прекрасен спорт, познат по жртвувањето на тимот што губи. Пирамидата во Чолула е најголемата пирамида во светот, чиј волумен е дури една третина поголем од Кеопсовата пирамида!

Шарени фестивали и екрани

Еден од најпознатите мексикански обичаи е Денот на мртвите, кој се слави секоја година на почетокот на ноември. Иако името би навестувало дека тоа е тажен обичај, напротив, Мексиканците овие денови ги поминуваат во храна, пијалак, веселба и често забави. Овој фестивал е најпознат по шарените маски кои се прават. Кога сме кај боите, мексиканската серија сигурно не би била толку интересна кога се гледа на црно-бел екран. Мексиканецот Гилермо Гонзалес Камарена, човек кој смислил начинот да пренесе слика во боја, се погрижил тоа да не се случи. Со други зборови, тој ја измислил телевизијата во боја.

Храна на листата на културно наследство на УНЕСКО

Покрај тоа што ќе видите голем број на места заштитени од УНЕСКО во Мексико, ќе наидете и на храна на листата на културно наследство на УНЕСКО. За среќа, можете да го консумирате ова наследство и нема да ве спречи ниту една асоцијација (освен некој што се бори за заштита на пченката, пиперките и гравот, иако сè уште не сме слушнале).

Секако, навистина би било штета да отидете во Мексико и да не пробате чоколада направена по рецепт на Ацтеките и зачинета со лути пиперки. И предупредување, ако јадете халапено, не допирајте ги очите.

Претседател на 45 минути

Мексико го држи и рекордот по должината на претседателската функција. Во 1913 година, Педро Ласкураин станал претседател, но по неговата прва средба како претседател, со генералот Викторијан Ворт, тој одлучил да поднесе оставка само 45 минути откако бил избран за претседател.

Ова се покажало како сосема мудар потег, бидејќи Ласкураин живеел речиси 40 години, а починал во 1952 година, на 96-годишна возраст, со што стана вториот мексикански претседател со најдолг стаж.

Мексико, најголемата земја во Централна Америка, е опкружена со Карипско Море, Тихиот Океан и Мексиканскиот Залив, па освен истражување, има и многу плажи за уживање.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.