Најстарата личност во светот наполни 119 години

Објавено на 5 јануари, 2022 во 12:45

Најстарата личност во светот го прослави својот 119-ти роденден во Јапонија, објавувајќи дека е решена да го продолжи рекордот за уште една година, пишува во понеделникот британски Гардијан.

Кејн Танака, која сака газирани пијалаци и чоколадо, одбележа голем ден во неделата со вработените во домот за стари лица каде што живее во префектурата Фукуока во југозападна Јапонија, јавуваат медиумите.

Гинисовата книга на рекорди ја призна возраста на Танака во март 2019 година, кога таа имаше 116 години. Таа го постави јапонскиот возрасен рекорд на сите времиња кога достигна 117 години и 261 ден во септември 2020 година.

Родена во 1903 година – кога браќата Рајт го направиле својот прв моторизиран лет и првиот Тур де Франс – Танака преживеала пет јапонски царски владеења и се надева дека ќе го достигне својот 120-ти роденден, објави новинската агенција Кјодо членовите на нејзиното семејство.

Во проценката објавена во септември пред годишниот Ден на почит кон старите лица, јапонското Министерство за здравство соопшти дека рекордни 86.510 луѓе биле на возраст од 100 или повеќе години, што е зголемување за 6.060 во однос на претходната година.

Жените го сочинуваат огромното мнозинство на стогодишници, а мажите сочинуваат нешто повеќе од 10.000, соопшти Министерството.

Кога истражувањето за прв пат беше спроведено во 1963 година, Јапонија имаше само 153 стогодишници, но бројот се искачи на над 10.000 до 1998 година.

Очекуваното траење на животот во Јапонија, едно од најбрзо старечките општества во светот, исто така е на рекордно високо ниво, 87,74 години за жените и 81,64 за мажите.

Сепак, бројот на млади се намалува поради неуспешните обиди да се подигне нискиот наталитет во земјата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.