Која е идеалната разлика во години меѓу партнерите?

Објавено на 27 септември, 2021 во 10:37

Истражување спроведено на Универзитетот Емори во Атланта покажа дека разликата во години меѓу партнерите влијае многу врз квалитетот и траењето на врската.

Резултатите од истражувањето во кое учествуваа 3.000 двојки покажаа дека двојките кај кои возрасната разлика е пет години имаат за 18% поголеми шанси да раскинат во споредба со оние кои се врсници.

Овој процент се зголемува на 39% ако партнерите имаат разлика од 10 години и на неверојатни 95% ако станува збор за разлика од 20 години.

Се чини дека колку помала е разликата во години, толку поголеми шанси има врската да не пропадне.

Но, ни врсниците не се идеални. Една возрасна разлика е идеална за долга врска – разликата од една година, без разлика кој од партнерите е постар.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.