Зошто „Нетфликс“ добива многу тужби за „Squid Game“?

Објавено на 12 октомври, 2021 во 10:54

„Squid Game“ во моментов е најпопуларната серија во светот, поради што станува главна цел за разни тужби и други ситуации каде што може да се заработи. Токму од таа причина, продукцијата на серијата, како и „Нетфликс“, добија неколку тужби за помалку од една недела.

Првите проблеми започнаа од самата премиера на серијата. Имено, во првата епизода, на визит -карта која ја рекламира оваа крвава игра, има телефонски број на кој секој од учесниците треба да се јави пред почетокот на играта.

Излезе дека никој не проверил и дека во серијата го користеле вистинскиот број луѓе од Јужна Кореја, кои сега примаат преку 4.000 повици дневно.

Како што е наведено, луѓето прво го свртеа овој број од љубопитност, но многу луѓе сакаа да се регистрираат и да учествуваат во играта. Претставниците на „Нетфликс“ велат дека ќе ги „испеглаат“ работите, односно ќе платат онолку колку што треба на оштетениот. Интересно е колку малку на луѓето им треба да веруваат дека она што тие го гледаат како фантазија е во суштина реално, и да се обидат да го свртат бројот што го гледаат на екранот, под слоганот „кој знае, можеби е реален и можеби можеме да освоиме вредна награда“.

Малку посериозна тужба подготвува јужнокорејскиот провајдер SK Broadband, кој се жали дека оваа серија, односно Нетфликс, ја преоптоварила нивната мрежа, поради што Интернетот им работел многу лошо.

Доколку се докаже дека Нетфликс е виновен на суд, оваа провајдерска куќа може да стане побогата за речиси 32 милиони долари. Иако, останува малку нејасно како Нетфликс е виновен за сето ова, но SK Broadband ќе се обиде да земе пари, како што знаат дека имаат.

Squid game ќе ја надмине, ако не веќе, серијата Bridgerton, како најгледана од оваа услуга за стриминг. Она што се чини дека е посебен талент на оваа продукција, е тоа што тие ја туркаат серијата од областа на неанглиско говорно подрачје на глобално ниво. Така ги имавме Narcos, Dark, La Casa De Papel, но сето тоа не е ништо во споредба со сензацијата во Јужна Кореја.

Актерот Ви Ха-Џун, sвездата на мегапопуларната серија ја коментираше моменталната опседнатост на гледачите за серијата и ја истакна својата загриженост дека случувањата во серијата може да станат реалност денес.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.