Во салати, но и за што се можете да го користите маслиновото масло

Објавено на 28 март, 2021 во 17:13

maslinovomaslo fin

28.03.2021

Oгромни се придобивките од користење на маслиновото масло.
Ладно цеденото маслиново масло е полно со антиоксиданси, кои се борат со стареењето на организмот и туморските измени во него.
Овој прекрасен зачин за свежите салати е нешто многу повеќе од тоа! Можете да го користите маслиновото масло на многу различни и нестандардни начини.

Бричење

Маслиновото масло обезбедува непречено бричење, слично на сапунот, пената или гелот за бричење. Разликатаta е во тоа дека маслиновото масло ja хидрира и потхранува кожата во длабочина. Нешто што многу производи не го прават. Дури токму спротивното – ја сушат кожата и ја прават ранлива.

Полирање на челик

Челичните предмети можат да бидат полирани прекрасно со помош на маслиново масло. Во повеќето препарати за полирањеима амонијак. Тој може да го потемни металот или да предизвика корозија, дури и на нерѓосувачки челик. Маслиновото масло е многу безбедно и ефикасно. Дури и остава неверојатен сјај!

Отстранув шминка

Дури и да не верувате, маслиновото масло е прекрасно за чистење шминка. Натопете памук, и извадете ја шминката.. Конечно е потребно само да се измиете. Маслиновото масло не е од лошите масти.

Заштита на свеќници

Знаете колку непријатно е таложењето на восок за свеќи. Тој се запечатува, бојадисува и генерално останува во канделабрите.

Против сува кожа

Намачкајте ја кожата со маслиново масло, наместо со купечка козметика, бидејќи тие го немаат неговиот ефект, колку и да се скапи и модерни. Најчистото природно маслиново масло има неверојатни својства, од кои кожата вистински има потреба.

Нега на миленичето

Додавајте по една-две лажички маслиново масло во исхраната на домашното милениче и ќе се убедите како крзното ќе почне да блеска. А и топките паднати влакна ќе се намалат значително.

Чистење на дрвен мебел

Дрвениот мебел се чисти одлично со маслиново масло. Натопете малку една памучна крпа и избришете го правот од мебелот. Не само што прашината нема да се задржува долго време по нив, но и ќе имаат прекрасен сјај.

За подмачкување на врати

Расквичените врати можат да бидат идеално подмачкани со малку маслиново масло. Користете пипета тука.

 

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.