Apple наскоро ќе им дозволи на корисниците да го користат iPhone како терминал за плаќање

Објавено на 28 јануари, 2022 во 10:17

Apple работи на нова услуга која ќе им овозможи на малите бизниси да прифаќаат плаќања со пластични картички директно од iPhone без употреба на дополнителни терминали. Ова го пренесе „Блумберг“, повикувајќи се на луѓе кои се запознаени со ова прашање.

Според извештаите, компанијата работи на оваа функција од 2020 година. За таа цел, го купи канадскиот стартап Mobeewave за 100 милиони долари, кој развива технологија што им овозможува на паметните телефони со NFC модули да прифаќаат плаќања со банкарска картичка. iPhone веќе користи NFC технологија за Apple Pay плаќања.

За да прифаќаат плаќања на iPhone, трговците во некои земји веќе можат да користат специјални терминали поврзани со паметен телефон преку Bluetooth – пазар во кој моментално доминира Square, компанијата на основачот на Twitter, Џек Дорси.

Новата функција ќе го претвори самиот iPhone во терминал за плаќање, што ќе им овозможи на малите бизниси како продавници и фризери да прифаќаат средства од банкарски картички или компатибилни паметни телефони.

Сè уште не е јасно дали новата функција ќе биде дел од екосистемот на Apple Pay и како Apple ќе ја имплементира. Технолошкиот гигант ќе започне со воведување софтверски ажурирања во наредните месеци. Се очекува оваа функција да стане широко достапна на пролет.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.