Дневна доза на креативност: Марамата како детаљ за стилска различност

Објавено на 14 декември, 2021 во 11:51

Големи волнени марами со реси не носиме само како класичен шал, туку и преку рамениците, а со него можеме да покриеме сако и да го украсиме со ремен. За целосна хармонија, изберете боја слична на облеката. Марамите од овој тип се всушност идеални за секојдневни комбинации. Еве неколку наши предлози:

Беж и слични нијанси се идеални за оние кои ги почитуваат правилата на класиката. Овие марами лесно се носат токму поради неутралната боја.

Освен класичните комбинации, слични детали сакаат и љубителите на победело облекување во зимските денови.

Ако црната облека ви е здодевна, надградете ја со марама и ремен.

Визуелно, марамата може да го украси целиот горен дел и да и даде уметнички карактер.

Шалот може да се користи и како јакна – темносината боја одговара на сите тонови, па дури и на ванила.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.