Доаѓа топлотен бран: Користете ги овие совети за да се заштитите од горештините

Објавено на 22 јуни, 2022 во 11:58

Прогнозата вели дека температурата би можела да се зголеми кон крајот на неделата, па добро е да се потсетите како можете да се разладите. Вклучете ја климата дома а надвор никако без капа, шише со вода и вентилатор.

Ако им се верува на прогнозите, по краткото освежување треба да се подготвите за високи температури кон крајот на неделата, што значи: Ако треба да излезете, направете го тоа порано наутро или пред крајот на денот кога температурите се пониски.

Пред се, внимавајте да ја надоместите течноста што ја губите со потење, бидејќи дехидрацијата може да биде многу опасна. За да се избегне ова, возрасните треба да пијат барем неколку голтки вода на секои 1 до 2 часа, додека децата треба да се охрабруваат со неколку лажици или голтки вода на секои 15 до 20 минути.

Најдобро е да пиете обична, негазирана вода, во која можете да додадете малку бобинки, неколку коцки диња или лубеница или овошни чаеви. Течноста треба да биде на собна температура и по можност без мраз, бидејќи многу изладената течност ќе поттикне саморегулирање на телесната температура и ќе го поттикне на – загревање. Исто така, избегнувајте алкохолни пијалоци и големи количини кафе и чај бидејќи имаат диуретично дејство. Исто така, избегнувајте да купувате сокови со многу шеќер.

Оладете го просторот во кој престојувате за да ви биде удобно, со отворање на прозорецот и спуштање на ролетните или со влечење на завесите. Добар избор е да поставите вентилатор во просторијата, бидејќи ќе го започне протокот на воздухот и ќе го исфрли топол воздух од просторијата. Повремено разладете се со истурање на млака вода на зглобовите или натопување на мала крпа во ладна вода, стискајќи ја, а потоа потпрете ја на вратот или градите.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.