Електричните автомобили побргу поскапуваат од оние со класичен мотор

Објавено на 17 август, 2022 во 10:53

Додека инфлацијата во Германија е невообичаено висока, новите електрични автомобили поскапуваат побрзо од оние со мотори со внатрешно согорување, покажува истражување.

Каталошката цена на 15-те најпопуларни електрични автомобили во август била за 14,5 отсто повисока од претходната година, што значело просечно зголемување на цената од 5.385 евра, соопшти Центарот за истражување на автомобили. Цените на најпродаваните возила кои работат на фосилни горива пораснаа, истовремено, за 12,5 отсто.

Државата користеше субвенции за да ја намали разликата во цената меѓу поеколошките електрични автомобили и оние со класичен мотор.

Субвенциите за plug-in хибридите завршуваат на крајот на годината, а моделите кои се уште се на залиха се продаваат со релативно големи попусти.

Автомобилскиот експерт Фердинанд Дуденхофер очекува дополнително зголемување на цените поради повисоките трошоци за набавка на полупроводници и специфични суровини, на пример во производството на батерии.

Владините стимулации, рече тој, не се доволни за да се запрат цените. До есента следната година, рече Дуденхофер, ќе бидат потрошени 2,5 милијарди евра од федералниот буџет, што значи дека пазарот, особено на малите и компактни електрични автомобили, ќе пропадне.

Никој, рече тој, нема да потроши 35.000 евра за мал автомобил на батерии поради инфлацијата. Владата и министерот Роберт Хабек ги исклучуваат електричните автомобили од струја, вели Дуденхеофер.

Кога станува збор за луксузни автомобили, нивните клиенти се помалку чувствителни на промените на цените и плаќаат од свој џеб.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.