Кинески летечки автомобил го направи својот прв јавен лет во Дубаи (видео)

Објавено на 18 октомври, 2022 во 12:06

Летечки автомобил направен од кинеската фабрика за електрични возила Xpeng Inc. го направи својот прв јавен лет во Обединетите Арапски Емирати како дел од програмата на компанијата за лансирање на својот производ на меѓународните пазари.

X2 е возило со вертикално полетување и слетување (eVTOL) со две седишта кое се крева со осум пропелери – по два на секој агол од возилото.

– Одиме чекор по чекор кон меѓународниот пазар, изјави Мингуан Киу, генерален менаџер на Xpeng Aeroht.

– За првиот лет го избравме градот Дубаи бидејќи тој е најиновативниот град во светот, објасни тој.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.