Колку вода треба да пиете во зависност од вашата килажа?

Објавено на 12 август, 2021 во 12:49

Водата е за телото исто како гориво за автомобил. Штом нејзиното ниво е критично, црвеното светло се појавува во форма на жед, гадење, главоболка.

Ова значи дека дехидрацијата веќе отишла предалеку. Затоа е важно редовно да пиете вода – бидејќи течноста, испиена пред неколку часа или претходната ноќ – не се брои.

Како правилно да ја пресметате количината на вода што треба да ја пиете секој ден? Во продолжение следи табела за преглед која ви открива колку вода треба да пиете во зависност од вашата килажа, пренесе „Информер.рс“.

40 KG – 1,2L
45 KG – 1,4L
50 KG – 1,5L
55 KG – 1,7L
60 KG – 1,8L
65 KG – 2L
70 KG – 2,1L
75 KG – 2,3L
80 KG – 2,4L
85 KG – 2,6L
90 KG – 2,7L
95 KG – 2,9L
100 KG – 3L

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.