Лубеница диета: Топи килограми кои не се враќаат и тоа со голема брзина (План на исхрана)

Објавено на 1 јули, 2022 во 14:08

Дали лубеницата е премногу слатка или пак дебелее? Смееме ли да ја јадеме во големи количини?

Модерната наука ги има одговорите и ја препорачува оваа храна во летното мени. И ако изгубите тежина со неа – уште подобро!

Токму затоа терминот „диета со лубеница“ деновиве е еден од најбараните на интернет.

Главната дилема во врска со лубеницата е количината на шеќер. Храната со гликемиски индекс поголем од 70 се смета за храна со висок ГИ. Лубеницата има ГИ 72, толку многу висок.

Ако сте дијабетичар, тогаш треба да се грижите за тоа како вашето тело ќе се справи со приливот на шеќер во крвта. Ако не сте, треба да го земете предвид гликемиското оптоварување и врз основа на тоа да одредите дали некоја храна ќе придонесе за зголемување на телесната тежина и како телото ќе се справи со шеќерот. И овој индикатор се добива со множење на ГИ со количината на сварливи јаглехидрати, а потоа добиениот број се дели со 100. Гликемиското оптоварување е превисоко ако е поголемо од 20. Помалку од 10 се смета за ниско.

Кај лубеницата гликемиското оптоварување е околу 5 бидејќи на 100 грама има 7 грама јаглехидрати, па затоа нејзината сладост не е проблем и не може да ве здебели. Напротив! Добро е за слабеење.

Ако сакате да изгубите тежина, тогаш сакате да знаете и колку калории има храната кон која се стремите и дали е навистина добар помошник кон таа цел.

Калориската вредност на лубеницата не е висока. Со 100 грама, таа има околу 30 калории. Проблемот е што е полна со вода и многу тешка, а 100гр од ова слатко овошје не е баш доза која го задоволува нашиот апетит. Обично јадеме многу повеќе и се плашиме дека лубеницата може да здебели. А сепак, дури и ако сте јаделе половина килограм од оваа слатка храна, сте изеле 300 калории. Тоа е само малку повеќе калории од 100 грама бел леб.

Диетата со лубеница може да биде многу ефикасна за слабеење. Нејзиниот состав е 90% вода и може да се каже дека пиете повеќе лубеница отколку што јадете. Сепак, за разлика од водата, таа има многу влакна и тоа е нејзината тајна. За разлика од водата, мора да се справите со нејзиното џвакање. Ова испраќа сигнал до мозокот да јаде и полесно се постигнува чувството на ситост. Покрај тоа, влакната го исполнуваат местото во цревата исто како течноста, а тоа го намалува вашиот апетит.

Последна и не најмалку важна предност на лубеницата е фактот што со нејзиното јадење внесувате доволно вода во организмот, што помага во процесот на исфрлање на токсините, регулирање на нивото на натриум во организмот и исфрлање на вишокот вода од организмот.

Пример за мени за 5 дена за исхрана

Прв ден:

Појадок: 1 парче лубеница и шолја кафе или чај

Ручек: 150 гр говедско месо со 150 гр варен ориз. Засладете со парче лубеница

Вечера: 60 ​​гр сирење, парче леб и парче лубеница

Втор ден:

Појадок: парче леб тост, шолја кафе или чај и парче лубеница

Ручек: 100 гр пилешко без кожа, парче леб и парче лубеница

Вечера: 100 гр риба на скара, 100 гр варен ориз и дури 2 кришки лубеница.

Трет ден:

Појадок: Како и претходниот ден – парче тост, шолја кафе и парче лубеница

Ручек: 50 гр тестенини со сос од домати и 3 кришки лубеница.

Вечера: Салата од свеж зеленчук и лубеница – колку што можете да изедете

Четврти ден:

Појадок: 2 парчиња лубеница

Ручек: супа од брокула (секоја супа од зеленчук ќе биде во ред), парче леб и 2 кришки лубеница.

Вечера: 3 печени компири со средна големина и 2 кришки лубеница

Петти ден:

Појадок: 3 парчиња лубеница

Ручек: 150 гр говедско месо и неограничена количина лубеница

Вечера: Парче интегрален леб, 60 гр сирење и 3 кришки лубеница

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.