Најголемиот производител на мобилни телефони го намалува производството за дури 30 милиони

Објавено на 1 јуни, 2022 во 11:24

Последните информации велат дека Самсунг го намалил производството на паметни телефони за 30 милиони, додека Apple се откажал од планираното зголемување на производството за оваа година.

Изминатите две години беа турбулентни со голем број проблеми предизвикани од пандемијата на коронавирус, глобалните синџири на снабдување, недостигот на чипови, а во последниве месеци ситуацијата дополнително се искомплицира со војната во Украина. Инфлацијата постојано расте и може да очекуваме понатамошен раст на цените на многу производи, а многумина се прашуваат каква ќе биде нашата зима со оглед на тоа што Европа е силно зависна од рускиот гас.

Сите овие фактори се рефлектираат, меѓу другото, и на пазарот на паметни телефони, а што можеме да очекуваме оваа година најдобро се гледа на примерот на двете најголеми мобилни компании.

Јужнокорејскиот Самсунг со години го држи првото место во продажбата на паметни телефони, со повремени прекини кога нивната доминација е прекината од Епл. Според минатонеделниот извештај на азиските медиуми, компанијата ги информирала своите партнери дека до 2022 година ќе го намали планираното производство на паметни телефони за цели 30 милиони.

Според првичните планови за оваа година, кои беа усвоени пред руската инвазија на Украина, производството на телефони Самсунг требаше да изнесува околу 310 милиони, но сега тие го намалија тој план и планираат да произведат 280 милиони паметни телефони. Треба да се нагласи дека станува збор за медиумски извештај за кој Самсунг сакаше да коментира. Што се однесува до Епл, нема да го намали производството на паметни телефони, но се чини дека се откажаа од планираното зголемување на производството. Тие планираа да произведат дополнителни 20 милиони телефони оваа година, но производството треба да остане слично како во 2021 година.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.