НАСА успешно лансираше вселенски брод за одбрана на земјата од Астероиди (ВИДЕО)

Објавено на 24 ноември, 2021 во 10:46

НАСА успешно лансираше вселенски брод чија задача е да удри во астероид и да го пренасочи од траекторијата што потенцијално може да доведе до судир со Земјата.

Вселенскиот брод „ДАРТ” беше лансиран на ракетата „Фалкон 9″ од базата „Ванденберг” во 22.21 часот по локално време од американскиот брег на Пацификот, 240 километри северозападно од Лос Анџелес.

Бродот со големина на мал автомобил се откачи од ракетата неколку минути подоцна и започна патување во длабоката вселена кое ќе трае десет месеци, на растојание од околу 6,8 милиони километри од Земјата.

Откако ќе се најде на избраната локација, „ДАРТ” ќе се обиде да ја промени траекторијата на еден астероид со чиста кинетичка сила. Ќе удри во астероидот со голема брзина со цел да ја промени неговата траекторија доволно за да избегне судар со нашата планета.

Десет дена пред ударот, од бродот ќе бидат откачени мини-камери за да го снимаат сударот и да емитуваат слики назад на Земјата.

Избраниот астероид не претставува вистинска закана за Земјата и е мал по големина во споредба со катаклизмичното небесно тело од овој вид што ја погоди нашата планета пред околу 66 милиони години, кога изумреа диносаурусите.

Научниците велат дека помалите астероиди се многу почести и дека теоретски, тие претставуваат многу поголема опасност на краток рок.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.