Кои телефони имаат најиздржлива батерија?

Објавено на 24 февруари, 2016 во 07:32

Поиздржлива батерија за мобилниот телефон е потреба за секого. Прашање е дали постои телефон кој има силна батерија, која не е потребно да се полни секојдневно.

Consumer Reports неодамна направи едно опсежно истражување на батериите на паметните телефони при што е донесен заклучок дека паметните телефони кои работат на оперативниот систем Андроид имаат најиздржливи батерии.

Капацитетот на батеријата е најважен, но не е од пресудно значење за издржливоста на батеријата. Така Galaxy Note со батерија со капацитет од 3220 mAh е подобро позициониран од Motorola Droid Turbo 2 кој има батерија со капацитет од 3760 mAh.

„За резултатите да бидат што е можно поточни, нашите инженери прецизно ја мереа потрошувачката на батеријата во разни услови, вклучувајќи ја активноста на екранот и процесорот, како и барањето на мобилниот сигнал“, соопштија од Consumer Reports.

„Некои од тестираните телефони поддржуваат бежично полнење. Ако имаат поддршка за двата стандарди, Qi и PMA, ќе работат со практично било кој бежичен полнач, па дури и со оние кои што се стари по неколку години.

Извор. Точка.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.