Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

FBlaznivesti fin

Најголемата социјална мрежа призна дека одредени вести ги цензурирала како лажни, а всушност тие не биле лажни.

Фејсбук помпезно најави механизми за борба против лажни вести пред политичката изборна кампања не само во Америка, туку и во целиот свет. Но според ова, произлегува дека не се држи до своето ветување.

Според АП, Фејсбук признал дека поради техничка грешка, обележал голем број на вести за коронавирусот како лажни, блокирајќи ги од читање. Тие биле отстранети од од мрежата во некои случаи, со што корисниците биле спречени да ја читаат.

Накратко – многу вести за короналниот вирус се обележани од Фејсбук како СПАМ.

Корисниците на мрежата пријавија во Фејсбук дека им недостасуваат вести со извештаи за затворање на училиштата, привремените и тековните мерки за борба против коронавирусот и многу други, и не се во можност да ги прочитаат иако им веруваат на медиумите или страниците и поединците, кои ја споделиле оваа вест.

Гај Розен, еден од извршните потпретседатели на Фејсбук, преку својот Твитер профил, потврди дека се свесни за техничката грешка што довела до несреќните ситуации и дека се работи на нејзино отстранување.

Интересно е што Розен истакна дека проблемот нема никаква врска со фактот дека модераторите работат од дома и дека нивната работа продолжува непречено и непроменето, без обѕир на тоа што голем број луѓе од компанијата Фејсбук работат од дома заради коронавирусот. Сепак, американските медиуми шпекулираат дека тоа е токму една од причините, затоа што „човечките“ модератори не работат, а машинските очигледно не ја вршат успешно својата работа.

Ако забележите дека вообичаена вест е означена како лажна – пријавете на страницата или медиумот кој ја објавил, како и до мрежата на Фејсбук.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново